راه طلایی

خودشناسی و مهارتهای زندگی

کندالینی چیست؟

قویترین انرژی موجود در جهان فیزیکی است که برای بیدار شدن و مدیریت  آن تمرین های زیاد و  اعمال معنوی بی دریغ لازم دارد. کندالینی انرژی نهانی و پنهان است که در  درون  انسان گذارده شده  است.

عظیم ترین و قدرتمند ترین انرژی روحانی یا همان نیروی حیات است که ما انسانها و جهان ما را آفریده است.

کندالینی قدرت نفس پاک هر انسان  است، همانند فنری می باشد که سه دور و نیم به دور خویش پیچیده است.

بطور منفعل و پنهان شده در انتهای ستون فقرات و مابین استخوان مثلث شکلی بنام اُ ساکرُم (استخوان مقدس)  قرار گرفته است.

هنگامی  که  نیروی کندالینی در  درون ما بیدار می شود، در کانال  مرکزی  (سوشومنا)  شروع  به  حرکت میکند  و  بعد از عبور از  شش   چاکرا  وارد  مخچه و قسمت تحتانی  مخ  یعنی  منطقه لینبیک  شده و بدین ترتیب مغز را روشن می نماید و از (براهماراندها را) یعنی  از بالای سر به  سمت بیرون فوران میکند و این عمل  باعث برقراری ارتباط  بین  نیروی فردی  با نیروی کائنات یا  همان نیرویی که آدم را از نیستی به هستی  خلق کرده است، می شود.

نشانه  و اثر  این ارتباط  که بین  ما و آفریدگار ما برقرار شده است  بصورت” نسیمی ملایم خنک”  بر صورت، کف دستها، پاها و دیگر اعضای بدن خود احساس میکنیم.

ما امروزه میدانیم که هزاران نفر که جویایی حقیقت بوده اند و بیداری کندالینی را عملا تجربه کرده اند و هم اکنون کشور های زیادی در جهان با صلح درونی آشنا هستند و با بیداری کندالینی به نیروی بیکران کائنات و هستی ارتباط برقرار کرده اند.

بیداری کندالینی یک عمل کاملا طبیعی مانند نفس کشیدن، بیدار شدن یا خوابیدن و … این نیرو در بدن انسان تولید هیچ گونه مشکل یا ناراحتی نخواهد کرد.

ویژگیهایی که بعد از بیداری کندالینی در انسان رخ می دهد:

آرامش و ساکت شدن
زمانی که کندالینی به آگنیا (مرکز ششم) میرسد، فرد ساکت شده و احساس آرامش میکند. برای اینکه فرد بتواند تمام حواس خود را به درون خویش متمرکز کند، بایستی چشمهایش را در زمان بیداری کندالینی بسته نگاه دارد . در این حالت فرد جویای بیداری در هیچ گونه از حالات هیپنوتیزم یا از خود  بی خود شدن و مستی و غیره قرار ندارد و شخص کاملا آگاه به محیط اطراف خود می باشد.

در این حالت شخص بسیار آرام  و توجهش دائم توسط فکرهای مختلف دنیوی  بهم نمی ریزد. این حالت بدون هیچ گونه فشار یا اعمال فیزیکی یا تمرین های روحی انجام نمی گیرد. یکی از نشانه های بیداری کندالینی در فرد این است که وقتی این انرژی به کف سر می رسد یک نسیم خنک را پدیدار می سازد، این عمل در معنای خودش یک رشد غیره قابل پیش بینی از هوشیاری وآگاهی ذهن انسان است.

اگر در راه حرکت کندالینی به کف سر یکی از چاکراها بنا به دلایلی مسدود یا گرفته شده باشد، در هنگام عبور از آن چاکرا نیرو متوقف شده و  نمی تواند به چاکرای بعدی برسد. در این زمان ما می توانیم  ضربات کندالینی را به صورت حرارت یا سوزشی که در اطراف آن چاکرا ایجاد شده  توسط دستها حس کرده و یا با گوشی پزشکی بشنویم.

و از شدت گرما و سرمائی که که  بر روی دست ها حس می کنیم  می توان وضعیت چاکراها را در خود و یا بر روی شخص مقابل کاملا روشن نماییم.

بدین صورت است که نادی ها (کانالهای انرژی) و چاکراها، شروع به ابراز وجود کرده و چیزی که تا به  امروز  یک فرضیه بحساب می آمد قسمتی از تجربه روزمره فرد شناخته می شود.

همانگونه که  نیروی ارزشمند کندالینی از راه آگنیا (چاکرای ششم) به سوی بالا حرکت میکند،  باعث خنک شدن سیستم ظریف بدن و همچنین مایع درون نخاع  می شود.

این مطلب سبب از بین رفتن و خالی شدن دو بادکنک سمت چپ و راست آگنیا  (اگو و سوپراگو ) می شود.

به محض اینکه چنین اتفاقی افتاد، نیروی کندالینی می تواند خود را به قله سوشومنا یعنی چاکرای ساهاسرارا برساند.

در این هنگام گفته می شود که ما با نیروی بیکران کائنات و هستی متحد شده  و صلح درونی به مفهوم حقیقی صورت گرفته است.

همان گونه که در بالا بیان شد، بیداری نیروی کندالینی انسان باعث می شود تا فرد بتواند تشعشعات چاکراهای خود و دیگران را احساس نمایید، احساسی که از تغییرات کیفی در آگاهی  انسان است و در سیستم مرکزی عصبی نمایان می شود.

اگر شخصی ازراه دانش، صلح درونی و بیداری نیروی کندالینی یاد بگیرد که چگونه چاکرا هایش را تغذیه نماید، می تواند چاکرا های خسته و ضعیف خود را فعال نماید.

نشانه های بیداری کندالینی:

در بیداری کندالینی فرد بر لحظه لحظه های خود آگاه است و ذهن او از هرگونه تفکرات مزاحم  به دور می باشد به اعتقاد برخی زمانیکه نیروی کندالینی خود به خود و به طور نا آگاهانه بیدار شود موجب اختلالاتی از قبیل اختلالات شخصیتی, هرج و مرج های درونی و ذهنی, تغییر رژیم غذایی, تغییر عادات غذایی, افزایش و یا کاهش وزن و … می شود! این اشخاص اعتقاد دارند که کارهایی همچون مصرف مواد مخدر, رابطه های جنسی, آسیب های روحی و روانی شدید و… میتوانند موجب بیداری ناخودآگاه کندالینی در شخص شوند!

نام های گوناگون کندالینی

کندال (Kundal), در زبان سانسکریت به معنی حلقه و چنبره است و انرژی کندالینی یک نیروی چنبره زده (مانند مار چنبره زده) بیان شده و این برای درک صحیح می‌باشد.

کندالینی در واقع از واژه << کندا >> گرفته شده است به مفهوم کلمه گودال، مکان عمیق و نیز در مراسم نیایش به سنت برپا کردن آتش، به گودالی که در آن آتش می افروختن می باشد.

در واقع، کندا اسمی است برای مکان سوختن اجساد مردگان یا هر حفره و سوراخی. اگر شما یک حفره مُقَعَر یا سوراخی ایجاد کنید اصطلاحا به آن کندا می گویند.

کندا اشاره به حفره‌ای در سطح ساکن مغز، مانند حفره‌ای که یک مار در آن چنبره زده باشد. (اگر شما مغز یک انسان را برای تشریح باز کنید، حفره‌ای را به مثابه حفره مار چنبره زده مشاهده میکنید).

وبه این دلیل  نامی است برای نیروی کندالینی.

 

اسم های ‘دِوی،’کالی، ‘دورگا’، ‘ساراسواتی’، ‘لاکشیمی’ و غیره، بر حسب مراتب ظهورش می‌نامند.

و کلام آخر  هر چه در زندگی روحی اتفاق می‌افتد، با بیداری انرژی کندالینی ارتباط دارد.

 

error: Content is protected !!