راه طلایی

خودشناسی و مهارتهای زندگی

اعتماد به نفس،عزت نفس

اعتماد به نفس:

حسی است که نسبت به انجام کار داریم اگر مهارت و تخصص کامل داشته باشیم در آن کار اعتماد به نفس بالایی داریم اگر برعکس در انجام کار مهارت وتسلط کافی نداشته باشیم اعتماد به نفس ما نیز پایین خواهد بود پس اعتماد به نفس ما وابسته به انجام کا و مهارت های بیرونی است.

عزت نفس: حس درونی که ما نسبت به خودمان داریم وارزشی که برای خود قائل هستیم  را عزت نفس می گوییم. تعریفی که خودتان از خودتان داریداینکه خود را چگونه انسانی می بینید،نه تعریفی که دیگران از شما دارند.

 این حس هیچ ربطی به دستاوردهایتان در زندگی ندارد.

کمبود عزت نفس:

کمبود عزت نفس، ریشه‌ی بسیاری از درگیری ها رفتاری و ذهنی ماست.

هر چند نمی‌توان به عزت نفس به عنوان راهی معجزه آسا برای رفع تمام مسائل زندگی نگریست ، اما در واقع  اگر کمی دقیق‌تر و عمیق‌تر بررسی کنیم، در بسیاری از مشکلات و چالش‌های زندگی شخصی ،ارتباطی و شغلی خود، می‌توانیم ردپای  کمبود عزت نفس را به عنوان یکی از پایه های  مشکلات در نظر بگیریم.

کمبود عزت نفس، باعث می‌شود در تصمیم ها یمان ، برای آگاهی و علم ، تجربیات، دیدگاه و الگوهای ارزشی خودمان،‌ به اندازه‌ی دیگران، ارزش ،احترام و  اعتبار قائل نباشیم و به همین دلیل، برای اطرافیان ارزش واحترام  بیشتر از آنچه باید برای  تصمیم‌گیری‌های شخصی خود قائل  می شویم.

عزت نفس، باور و اعتقادی است که فردبصورت ناخودآگاه ، دربارهٔ ارزش و اهمیت خود دارد.

عزت نفس یکی از عوامل تعیین کننده رفتار، تصمیمات وانتخابهای یک انسان به شمار می­‌رود در حقیقت برداشت و قضاوتی که افراد  بطور آگاهانه یا ناخودآگاه از خود دارند تعیین کننده چگونگی برخورد آن‌ها با مسائل مختلف است. فردی که عزت نفس پایین دارد و برای خود ارزش و احترامی قائل نیست ممکن است دچار تنهایی، گوشه­‌گیری و یا داشتن خشم ،نفرت و عصبانیت رفتار وانتخابهای نا مناسب  شود. عزت نفس را می‌­توان مجموعه­‌ای از افکار، احساسات ، عواطف و تجربه‌­ها در نظر گرفت  که در فرآیند زندگی اجتماعی شکل می‌­گیرند. مجموعه ی برداشت ها ، ارزیابی و تجربه‌­ای که فرد از خود در طول زندگی بدست می آورد، باعث می­‌شود که  فرد نسبت به خود احساس  ارزشمند بودن یا  بی ارزشی داشته باشد.

برای داشتن عزت نفس بالا ، روندی است که هر فرد باید به تنهایی طی کند. برای اینکه فرد شاد باشد وبتواند  و از خود رضایت داشته باشد؛ عزت نفس بالا یکی از اصلی‌ترین مواردی  است که لازم داریم. عزت نفس بما کمک میکند که  باور کنیم که می‌توانیم، جز افراد موفق باشیم و از موفقیت خود احساس رضایت وشادمانی داشته باشیم .

اغلب  افراد عزت نفس را با اعتماد به نفس  اشتباه گرفته و یک کاربرد برای آن قائل هستند، ولی حقیقت این است که عزت نفس معنا ومفهوم  بسیار گسترده‌تر و عمیق‌تر از اعتماد به‌ نفس دارد. حتی بعضی از روانشناسان معتقدند این امکان وجود دارد که یک نفر  از اعتماد به نفس خیلی بالایی برخوردار باشد، ولی اصلا   عزت نفس نداشته باشد. مثلا افرادی که  عادت دارند در کاری که مهارت ندارند اما به دروغ ادایش   را در میاورند بطوری که  آنقدر وانمود میکنند که مهارت دارند وحرفه ایی هستند تا  واقعا  به جایی می رسند که مهارت را فرابگیرند. شاید بقیه فکر کننداین افراد  آدم  های بزرگی هستند، اما خود آن افراد  که حقیقت را می‌دانند. شاید این کار باعث شود  آنها شهامت شروع را پیدا کنند، اما تا وقتی که مهارت‌شان واقعی نشده خودشان را قبول نخواهند داشت.

وقتیکه حس لیاقت را در خود ایجاد کنید.

باور قوی برای دستیابی به اهداف در شما شکل می گیرد.

اعتماد به نفس و عزت به نفس شما افزایش پیدا می کند.

دیگران این انرژی را از شما دریافت می کنند و با شما بر اساس این حس رفتار می کنند.

تصویر سازی و‌تجسم شما را قوی می کند.

حس داشتن و اطمینان دستیابی به اهدافتان را در شما قوی تر می کند.

بر روی کلام و راه رفتن و‌حتی صدای شما تاثیر می‌گذارد و شما را برای رسیدن به هدف نزدیک‌ و نزدیکتر می کند.

ارزش گذاری های شما را افزون تر می کند و مثل این است که شما یک‌ کد به جهان هستی می دهید و جهان هستی به شما چیزهای بیشتری می دهد زیرا شما با نوع نگرش و‌حس لیاقت این را اعلام می کنید.

هر کس و هر چیزی اجازه ندارد هر گونه رفتار و برخوردی با شما انجام دهد زیرا شما این حس ارزشمند را در خود تقویت کرده اید.
ارزش‌گذاری که برای خود تعیین می کنید استاندارهای زندگی شما را افزایش می‌دهد و قطعا شما از هر چیزی بهترینها را دریافت خواهید کرد.
حس ارزشمندی کیفیت زندگی شما را بالا میبرد.

از کرامت الهی افزون بخواهید زیرا دریای رحمت او انتها ندارد.
دور و غیر قابل دسترس ندانید ما اینجاییم که دریافت کنیم و از این دریای بیکران بهره ببریم سهم خود را از دنیا افزون بخواهید و این حس داشتن و‌لیاقت را در خود تقویت کنید.

برای اطلاعات بیشتر وفراگیری تکنیک های افزایش عزت نفس  در دوره ارزشمندی وجود  شرکت کنید.

گردآورننده : آکادمی راه طلایی

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

error: Content is protected !!