راه طلایی

خودشناسی و مهارتهای زندگی

روانشناسی رنگها

رنگ ها همیشه باعث نشاط انسانها میشوند و احساس خوبی به انسان می دهند.
تاثیر رنگ ها را میتوانیم  از لباس هاییمان، وسایل خانه و محل کارمان محیط طبیعت و فضایی که در اطرافمان  ببینیم. وقتی از رنگها صحبت میشود نا خود آگاه تصویری از  چند رنگ که از آنها لذت میبریم بخاطرمان  می آید و انرژی میگیریم.
در واقع هرکدام از رنگهااحساس خاصی  را به ما  می دهند و تاثیربسزایی بر روی ما میگذارند.

چرا  رنگ سبز بیشتر احساس آرامش می دهد؟ چرا رنگ قرمز هیجان وشادی آور است؟

رنگها در فرهنگهای دیگر اغلب معانی متفاوتی دارند و حتی در جوامع اروپایی معنی رنگهای مختلف پس ازسالها تغییر کرده است. ولی امروزه در آمریکا، محققان دریافته اند که موارد زیر در همه جا بین مردم رایج می باشد.

رنگ تأثیر بسیار زیادی در زندگی، شخصیت و روحیه افراد دارد.

در حوزه روانشناسی رنگ تست‌های زیادی وجود دارد  که از نظر روانشناسی رنگها ، تست ترکیب رنگی نتیجهٔ دقیق تری را می دهد. در واقع انسانها به رنگ‌ها علاقه نشان می‌دهند و در محیط بی‌رنگ عکس العمل جالبی را نشان نمی‌دهند.

 رنگها در تمام دوران حیات توجه انسان را  بخود جلب نموده . انسان می‌کوشد تا رازهای  روانی رنگ ها را بشناسد و در زندگی خود استفاده نماید و منبع الهامات رنگها  طبیعت است.

تاثیر روانشناسی رنگها

 

سبز

 رنگ سبز حس سلامتی را به انسان منتقل میکند. افرادی که رنگ سبز دوست دارند برای اطرافیانشان وقت میگذارند و بسیار سخاوتمند هستند. کسانی که رنگ سبز را انتخاب می کنند، از لحاظ شخصیتی انسانهای کامل و مثبتی هستند و مشکلات شخصیتی کمتری دارند.

کسانی که رنگ سبز مورد علاقشون هست معمولا افرادی با اراده وپرتلاش هستند. آن ها برای خود ارزش زیادی  قائل اند.

این افراد کنجکاو مبارزه گر  نصیحت کننده  انتقاد کننده شدید و آنها در رابطه با اموری که برایشان مهم است، سرسخت هستند و اراده و پشتکار زیادی دارند.

بکارگیری  رنگ سبز یا استفاده از وسایل سبز رنگ، به تقویت حافظه کمک می کند و از طرف دیگر زیاده روی در استفاده از این رنگ، فراموش کردن خاطرات تلخ را دشوار باعث رخوت و سستی میشود .

رنگ سبز  در دسته رنگهای سرد قرار دارد به همین دلیل آرامش بخش است وبه همان میزان هم می تواند غم اندوه برای انسان بیاورد.

بنفش

رنگ بنفش نشانه دانایی و هوش است همینطور رنگ معنویت نیز می باشد.

رنگ بنفش یکی از سه رنگ ثانویه‌ای است که از ترکیب دو رنگ اصلی قرمز و آبی به دست می‌آید و در واقع نه رنگ گرم است و نه سرد و جالب تر از آن اینکه، رنگ بنفش اولین رنگ ثانویه‌ای است.

  • رنگ بنفش یک رنگ بانوان است و در میان خانم‌های جوان محبوب‌تر است. بنفش  رنگ  سلطنتی شناخته می‌شود و اغلب به عنوان نماد راز و رمز، سحر و جادو، اصالت و ثروت در نظر گرفته می‌شود.
  • رنگ بنفش روشن نماد فردیت و تخیل است.
  • رنگ بنفش تیره نماد غم و اندوه و بی اعتنایی است.
  • رنگ یاسی نماد عشق و آرامش است.

رنگ بنفش باعث ایجاد رشد خلاقیت و مهارت حل مسئله میشود.

این رنگ برای کاهش اختلالات اعتیاد و میگرن، بهبود عملکرد سیستم عصبی، لنفاوی و قلبی و  عروقی، حفظ تعادل پتاسیم بسیار مفید است.

 

قرمز

قرمز رنگ عشق گرما انرژی شجاعت هیجان و حس مبارزه ایجاد میکند  بعد منفیرنگ قرمز  ایجاد بی اعتنایی، پرخاشگری، فشار و تحریک اعصاب است.

رنگ قرمز در دسته رنگهای گرم قرار دارد  رنگ عشق شور وهیجان وصمیمت است.اشتها آور است به همین دلیل بیشتر فس فودها و رستورانها از این رنگ استفاده میکنند.

رنگ قرمز رنگی تحریک کننده است وموجب تحریکات جنسی در مردان میشودودر بحث چاکراها رنگ قرمز مخصوص چاکرا ریشه است.

رنگ قرمز مانند چاقو دولبه میماند در آرامش موجب کاهش فشار خون ودر حالت عصبانیت افزایش خون میشود هم مینواند آرامش ایجاد کند هم پرخاشگری

اشخاصی که خیلی پرجنب وجوش هستند خیلی فعالند و خیلی زود عصبانی میشوند قضاوتگر هستند وخوش قلب معمولا طرفدار رنگ قرمز هستند .

آبی

آبی هم مثل بنفش میتوان آنرا رنگ معنوی دانست . رنگ دریا و اقیانوس آسمان به چشم ما آبی است  این رنگ مانند رنگ قرمز سبب عکس العمل متضاد می شود. آبی، رنگ ارامش وصلح است و سبب تولید مواد شیمیایی آرامش بخش دربدن می شود، اما همین رنگ آبی می تواند سرد و یأس آور هم باشد. اغلب در اتاق خواب از رنگ  آبی استفاده می شودکهطبق گفته بالا  میتواند هم خوب باشد وهم بدباشد.

رنگ آبی اشتها را کاهش میدهد حس امنیت به انسان میدهد واشخاصی که به این رنگ علاقه مند هستندصادق و وفادارند،نظم خاصی در زندگی دارند.

این افراد مسئولیت پذیر و وظیفه شناس هستند وبه طور کلی از درونگرایی بالاتری برخوردارند.

 

زرد

رنگ روشنی و شادبودن  است و نشانه آرامش ذهن  است  طرفداران زرد همیشه در تلاش برای  پیشرفت و رشد هستند   .اشخاصی که  رنگ زرد را انتخاب کرده اند  به دنبال رسیدن به مقامهای بلند هستند.آنها دوست دارند مورد تایید واحترام دیگران قرار بگیرند.

مردم در اتاق های زرد زودتر عصبانی می شوند.

زرد دوستان هیچوقت آرام و قرار ندارند و همیشه بدنبال بلند پروازی واهداف بزرگ هستند این اشخاص اجتماعی شوخ طبع و معمولا برون گرا هستند.

رنگ زرد در چاکراها مخصوص چاکرای خورشیدی است ورنگ زرد در بهبود یبوست موثر است افزایش دهنده اعتماد به نفس است.

سپید (سفید)

رنگ پاکی هم معنی با خلوص نیت بی ریا بودن وداشتن صفات خاص معنوی درواقع آغاز وشروع هر چیز است. رنگ سپید شامل هفت رنگ رنگین کمان است که ما به صورت سپید میبینیم معروف است به رنگ تابستانی بعلت انعکاس دادن نور وهمینطور این رنگ متضاد سیاهی  ودر همین حال مکمل آن هم رنگ سیاه است .

اشخاصی که رنگ سپید دوست دارند معمولا شخصیت متعادل و پایداردارند پاکیزه اند واز هرگونه کثیفی وآلودگی بهم میریزندهمینطور کمال گرا هستند وهیچ نقص وضعفی را نمی پذیرند.

این رنگ اشتها را کاهش داده ومیتواند به کاهش وزن کمک کند  رنگ سپید نماد  برابری و وحدت است.

رنگ سیاه (مشکی)

رنگ سیاه جذب کننده تمام رنگ ها و عدم وجود نور است. رنگی خنثی مکمل رنگ سپید وصف کننده قدرت تاریکی ومرگ است.

در اغلب کشورها نماد عزادرای وسوگواری است.نماد ناشناخته بودن رمزآلود وپنهان بودن است.

اشخاصی که به رنگ مشکی علاقه مندند بسیار جدی ومحافظه کارو مستقل هستند و از دیگران کمک نمیگیرنند وبه راحتی با دیگران ارتباط برقرار نمیکنند.

طبق مطالعات انجام شده استفاده بیش از حد از رنگ مشکی افراد را دچار افسردگی و نوسانات اخلاقی میکند زیرا تمرکز افراد بر جنبه های منفی قرار میگیرد.

گردآورننده: رکسانا جلالی

دیدگاهتان را بنویسید

error: Content is protected !!