راه طلایی

خودشناسی و مهارتهای زندگی

اینیاگرام

تاریخچه اینیاگرام

انیاگرام این «راز کیهانی جاودانی خودتجدید شونده» در بیش از چهار هزار سال قبل در بین النهرین توسط انجمنی از انسان های خردمند کشف شده و نسل به نسل به ما منتقل شده است. (نقل قول درباره تاریخچه انیاگرام از جورج بِنِت از اندیشمندان انیاگرام)

اندیشمندان موثر در تاریخچه انیاگرام

کشف مجدد اِنیاگرام در قرن اخیر، از طریق کارهای سه فرد کلیدی و مهم اتفاق افتاده است: جورج ایوانویچ گورجیف، اُسکار ایچازو، و کلادیو نارانهو. همه ی این سه نفر، ایده های مرتبط با اینیاگرام را به گروه های کوچکی از دانش آموزان در متن آموزش های مرتبط با کار رشد روان شناختی و معنوی ارائه کردند: گورجیف شروع در اوایل ۱۹۹۰در روسیه و اروپا؛ اُسکار ایچازو شروع در سال ۱۹۶۰ در شیلی؛ و نارانهو بعد از آموزش اجمالی با ایچازو در سال ۱۹۷۰ در برکلی، کالیفرنیا.

در ابتدای قرن بیست میلادی، یک کشیش مسیحی به نام گورجیف  با روش مزبور آشنا گردید و آن را به غرب آورد. گورجیف به حکم سوگندی که خورده بود، هیچ مدرک مکتوبی از روش مزبور به جای نگذارد و فقط آن را به شاگردان مذهبی خود آموخت و شاگردان او نیز به حکم سوگند، هیچ­گاه رمز و راز روش مزبور را فاش نکردند. حدود پنجاه سال بعد (۱۹۵۰ میلادی) معلم عرفان و عارف اهل کشور بولیوی به نام اسکار ایچازو در سفری که به کشور افغانستان نمود، روش مزبور را از خاورمیانه به قاره آمریکا آورد. ظاهراً روش مزبور در طول سالیانی که از خاورمیانه به غرب انتقال یافته بود، توسط غربی­ها با نام اینیاگرام معروف گردید.

اینیاگرام (Enneagram) واژه‌ای یونانی‌ است، که ساخته  شده از دو قسمت اینیا (ennea) به معنای ۹، و گرام (gram) به معنای  بعد وجه، مدل و شکل. اینیاگرام ۹ بُعد ( ۹ وجهی) شخصیت است. طرحی که به توصیف ۹ مدل ارتباطی انسان‌ها می‌پردازد.Enneagram را در زبان فارسی به شکلهای اناگرام – انیاگرام و اینیاگرام نیز نوشته می شود. در تیپ شناسی اینیاگرام ۹تیپ شخصیتی بیان می‌شود، که هر یک از آن‌ها  ارزش‌ها، تمایلات و  امیدها ،ترس‌های مخصوص به خودشان را دارند.  در مبحث  اینیاگرام هیچ‌یک از تیپ‌های شخصیتی  ، نسبت به تیپ‌های دیگر برتری ندارد، و هرکدام از تیپ‌های شخصتی، نقاط ضعف و نقاط قوت خاص خود را دارند، و جهان هستی  به همه ی تیپ های شخصیتی نیاز دارد  و جمله ی(هرکس را بهر کاری آفریدند) در این رابطه صدق می کند. اما افراد با شناخت تیپ های شخصیتی می‌توانند رابطه‌ای بهتر با خود و با دیگران برقرار کرده و همچنین نقاط ضعف خود را شناخته  آنها را برطرف کرده و خود را رشد دهند نه اینکه به خود بر چسب زده و خود را محدود تصور کنند. شخصیت شناسی اینیاگرام دانشی‌ست باستانی که در چند دهه‌ی اخیر با تغییر و تحولی بنیادین، در صورتی تازه پا به عرصه‌ی علوم انسانی گذاشته است. ردپای اینیاگرام را، گورجیف در ایران و عرفان ایرانی یافت، به‌طوری که می‌گویند مولانا یکی از بزرگان این علم بوده است. اینیاگرام جزو اسراری بوده است که سینه به سینه نقل می‌شده و گورجیف پس از سفری پرماجرا به کشورهای یونان، مصر، ترکیه، ایران، افغانستان، هند و نواحی تبت، سرانجام این علم باستانی را به شکلی دسته‌بندی شده در اختیار علاقه‌مندان به خودشناسی قرار داده است. اینیاگرام بسیار مورد توجه روانشناسان قرار گرفت و با توصیف ویژگی‌های شخصیتی هر تیپ، بر اساس طبقه‌بندی‌های روانشناسی، برای هر تیپ شخصیتی، ویژگی‌های روان‌شناختی منحصربه‌فردی معرفی شد.

متخصصان علم روان­شناسی، پس از سال­ها تلاش و مطالعه اطلاعات اندکی که از خاورمیانه به غرب انتقال یافته بود، تا حدود زیادی رمز و راز روش اینیاگرام را کشف نموده و در حال حاضر در کشور آمریکا، خودشناسی (تعیین نوع شخصیت) توسط اینیاگرام مورد استقبال عمومی قرار گرفته است به طوری که کتاب های چاپ شده در دهه اخیر آمریکا فروش بسیار زیادی داشته اند. بنابراین، تعیین نوع شخصیت و شناسایی نقاط قوت و ضعف عملکردهای شخصیتی هر یک از شخصیت­های ۹ گانه توسط اینیاگرام ، گسترش چشمگیری یافته است.

در جامعه امروز ایران بیش از نصف جمعیت کشور ما را جوانان تشکیل می­دهند. جوانان ایرانی می­توانند با استفاده از این روش ابتدا نوع  شخصیت خود را تعیین نمایند و پس از آن خصوصیات شخصیتی خود را کشف و عملکردهای رفتاری خود را شناسایی کنند. سپس نقاط قوت و ضعف شخصیت خود را مورد بررسی قرار بدهند و در زمینه بهبود نقاط ضعف خود کوشش کنند و همچنین بتواند در انتخاب شغل رشته تحصیلی همسر آینده و…….. به موفقیت های چشمگیری دست پیدا کنند.

 

تیپ شخصیتی اینیاگرام

تیپ شخصیتی ۱: کمال گرا و اصلاح طلب، قاضی ودادرس، مودب، استوار، متعهد به روابط مهم،  خواستار اصلاح افراد و نظم بخشیدن به محیط اطراف هستند.

تیپ شخصیتی ۲: کمک کننده و بخشنده مهربان، علاقمند به بقیه افراد، سوالاتی می­ پرسند که بقیه را هم درگیر می­ کند.خویش را به آب و آتش میزنند تا به سایرین کمک کنند.احتیاج به محبّت و توجه دارند. قادر به “نه” گفتن، نیستند،از طرد شدن ترس دارند. افرادی وابسته و متکی به دیگرانند.این اشخاص در بهترین حالت خود خواه نبوده و بشر دوست هستند. آن ها معمولاً بسیار به سایرین عشق می ورزند.

  تیپ شخصیتی ۳:موفق و بازیگر،موفقیت طلب و سخت کوش،دست به هر اقدامی می زنند.همواره به فکر برنده شدن در موقعیت های رقابتی هستند. در رنگ عوض کردن ، مهارت دارند. به طور کلی خوش بین، داشتن روحیه‌ی “من می ­توانم” آنان می­‌تواند مسری باشد، مهارت­‌های اجتماعی بالایی دارند و کاری می‌­کنند که مردم احساس راحتی داشته باشند.

تیپ شخصیتی ۴: فردگرا و رمانتیک،به آسانی ارتباطات عمیق برقرار می­‌کنند، به مسائل احساسی و عاطفی حساس هستند. مایل هستند که در گفتگوهای مهم درگیر بمانند.تیپ رمانتیکِ محزون یا هنرمند: این اشخاص، خواستار اموری هستند که دردسترس نیست. ایده‌ال ها هیچوقت در اینجا و حالا نیست و به عبارتی آن چه دردسترس است، برایش بی‌ارزش است و آن چه را بدست آوردنش سخت است می خواهند. بسیار احساسی و زودرنج هستند. خویش را با حس سایرین درگیر میکنند و چون از تخیل بسیار نیرومندی برخوردارند، خودشان هم دچار همان حس ها میشوند .

تیپ شخصیتی ۵: کاشف و محقق،ین اشخاص بسیار در خویش فرو رفته یا درونگرا هستند (از بودن در جمع لذت نمی برند و اجتماع گریزند). قادر به ابراز احساسات خویش نیستند و معمولاً تمایل کمی برای ازدواج دارند. در کلاس معمولاً در ردیف آخر می نشینند تا همه را ببینند ولی دیگران وی را نبینند. دوست دارند دیده نشوند و نامریی باشند. همواره احساس را بعد از عقل تجربه می کنند. اهل کتاب خواندن و جمع اوری اطلاعات هستند و می خواهند از همه چیز سر در بیاورند ….  به شدت نسبت به موضوعات گوناگون آگاهی دارند، چارچوب دارند و شفاف هستند، غیرقابل نفوذ هستند.

تیپ شخصیتی ۶: اهل وفا و شکاک،ز گفتگوهای پویا و شوخ طبعانه لذت می­ برند، راستی و صداقت دارند، به روابط مهم وفادار هستند.ین اشخاص به همه چیز سوء ظن دارند. افرادی محتاط هستند. می خواهند بدانند که در ذهن سایرین راجع به آن ها چه می گذرد. نگران خیانت و بی وفایی دیگرانند. معمولاً استرس دارند و دوست دارند وظیفه آن ها در جایی که هستند معلوم و تعریف شده باشد. نوعی متعهد و مبتنی بر امنیت هستند. شش ها قابل اعتماد ، سخت کوش و مسئولیت پذیر هستند. عیوب را بطور فوق العاده پیدا میکنند و مسایل را پیش بینی میکنند و همکاری foster دارند و میتوانند حالت دفاعی، گریزان، و مضطرب بگیرند و در حالی که شاکی از استرس زیاد هستند ولی در حالت استرس کار میکنند .

تیپ شخصیتی ۷: ماجراجو و خوش باش،بامزه هستند، شور و اشتیاق­ آنان مسری است، انرژی بالایی دارند، خود جوش هستند.دوری از درد. افرادی اجتماعی و رفیق باز هستند. معمولاً همه فن حریفند و در چند چیز مهارت دارند و بسیار خوش بینند. پیوسته به سایرین امید می دهند، نگران نباش همه چیز درست میشه. اهل بلوف زدن و خالی بندی و یا غلو کردن هم هستند و… (بخاطر لذت جوئی، تنوع طلبی و هیجان خواهی بالا، احتمال گرایش به اعتیاد در این تیپ نسبتا زیاد است). هفت ها برونگرا، خوشبین، با استعداد، و با انگیزه هستند.

تیپ شخصیتی ۸: سلطه جو و چالشگر،رک، صریح و صادق هستند. فهم مسائل پیچیده را آسان می‌کنند.این اشخاص به دنبال قدرت و تسلط بر سایرین هستند. دوست دارند مدیر و رهبر باشند و دستور بدهند. بسیار کنترل کننده هستند و آمرانه با سایرین رفتار می کنند. تمایل به دیکتاتور بودن دارند. درصورتی که سایرین خصوصا زیر دستان آن ها، از آنان پیروی نکند، سخت بر آشفته و عصبی میشوند .. در عین حال حمایت کننده هم هستند و از زیر دستان خویش حمایت می کنند ولی به این شرط که آن اشخاص مطیع اوامر این عالی جنابان باشند؟!. افرادی انتقام جو هستند.

تیپ شخصیتی ۹: صلح طلب و میانجی،به آسانی می­ توان با آنان صحبت کرد، پذیرا، دست‌­یافتنی، علاقه­‌مند، تاییدکننده، آرام و خونسرد هستند.این اشخاص دنبال ارامش و آشتی و صلح با دیگرانند. پیوسته میخواهند بین سایرین واسطه شوند تا بین آن ها آشتی بر قرار کنند. افرادی انطباق پذیر و تابع هستند. از درگیری و خشونت خودداری میکنند و حتی شاید از آن می ترسند. نسبتا تنبل هستند. در تصمیم گیریها مشکل دارند و آخرین تصمیم را درست نمی گیرند.

گردآوری: آکادمی راه طلایی

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

error: Content is protected !!