راه طلایی

خودشناسی و مهارتهای زندگی

طب سوزنی

طب سوزنی (Acupuncture) یا سوزن درمانی

طب سوزنی یکی از مهم‌ترین شاخه‌های طب سنتی چین است، که قرن هاست برای درمان مشکلات مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. این طب برنظریه انرژی حیاتی بنا شده که انرژی  حیاتی (در طب سنتی چینی به انرژی چی/Chi  یا کی / ki می گویند)، که تین انرژی در داخل بدن انسان و محیط پیرامون او  جریان دارد. اساس کار متخصصان این  طب  فرو کردن سوزن های بسیار نازک در پوست و برروی نقاط مهم و حیاتی بدن است که بیشتر برای درمان درد مورد استفاده قرار می گیرد.

پزشکان طب سوزنی بر این باورند که زمانی فرد بیمار می شود چیزی مسیر حرکت انرژی  حیاتی (chi) را مسدود کرده و یا تعادل آن را برهم زده باشد. آنها باور دارند که طب سوزنی  می تواند  به بیماران کمک کند تا مسیر مسدود شده  باز شود و یا تعادل انرژی در بدن به شکل اول برگردد. برخلاف این نظر، بیشتر پزشکان غربی معتقداند که طب سوزنی با فشار برروی نقاط خاص باعث تحریک اعصاب، ماهیچه ها و بافت های همبند می شود. این تحریک ها باعث افزایش ترشح مسکن های طبیعی بدن و همچنین افزایش جریان خون در بدن می شود.

 طب سنتی چینی بر این باور است که  دو نیروی مخالف هم (یین و یانگ) در جهان و در بدن انسان وجود دارند. و زمانی که انسان سالم باشد  این دو نیرو در بدن متعادل هستند. انرژی حیات که انرژی “چی” یا “کی ” نام دارد و در تمام بدن در جریان است این دو نیرو را در تعادل نگه می دارد. اما زمانی که  چیزی سبب مسدود شدن جریان  انرژی حیاتی در بدن شود و تعادل یین و یانگ از بین برود فرد بیمار می شود.  در این زمان  متخصص طب سنتی  با تشخیص بیماری و با استفاده از سوزن های باریک مخصوص طب سوزنی به حرکت جریان انرژی حیاتی در بدن کمک میکند و سبب بهبود عملکرد کلی بدن می شود. تعداد جلسات درمان و تعداد و نقاط زدن  سوزن های درمانی به نوع بیماری فرد و تشخیص متخصص بستگی دارد.

درمان از طریق طب سوزنی

تحقیقات و بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد با وجود اینکه که طب سوزنی یک روش پزشکی جایگزین و تکمیلی است که به صورت ترکیبی با سایر راه‌های درمان نتیجه می‌دهد، برای کاهش دردهای مزمن موثر عمل می‌کند:

۱. درد پشت و گردن

۲. استئوآرتریت زانو

۳. سردرد مزمن

۴. شانه درد

۵.درمان کم یا پر خوابی

۶. درد پس از عمل جراحی و حالت تهوع

۷.درد و تهوع مرتبط با سرطان و شیمی درمانی

۸ .درمان حساسیت ها و آلرژی ها

۹. درمان افسردگی

۱۰.درمان فشار خون بالا

گرد آوری: آکادمی راه طلایی

 


دیدگاهتان را بنویسید

error: Content is protected !!